Як оборонці Херсонщини ведуть боротьбу з ворожими дронами
Протягом вересня окупанти 2170 разів атакували Херсонську область за допомогою дронів, через що смертельні поранення отримали 6 людей, а 110 – потрапили до лікарні. Багато мешканців регіону просять обласну та військову адміністрацію закрити прибережну зону від ворожих безпілотників.
Про те, як відбувається оборона області від російських БПЛА, стало відомо на зустрічі очільника Херсонської ОВА Олександр Прокудіна, військових, журналістів та волонтерів, повідомило видання МОСТ.
Насамперед, ОВА не опікується контрбатарейною боротьбою, так як це – робота ЗСУ. Представники адміністрації лише можуть передати потрібне обладнання. Ворог швидко вчиться новим маневрам та міняє частоти дронів, а на кожну з них необхідний окремий засіб радіоелектронної боротьби.
У 2024 році від Херсонської ОВА оборонці отримали більш ніж дві сотні РЕБів, у тому числі 10 найпотужніших в Україні. Також у Херсоні оснащення для військових виготовляє декілька компаній.
Представник Сил оборони Херсона за позивним Moonlight розповів, що захисники аналізують російські технічні засоби та передають інформацію виробникам рішень протидій. Однак на те, щоб отримати замовлене оснащення, йде понад кілька тижнів.
“Змінити конфігурацію наявних засобів РЕБ неможливо. Зміна робочого частотного діапазону пристрою не схожа на зміну частоти на звичному в побуті радіоприймачі, шляхом зміни положення перемикача. Потрібна нова комплектація та налаштування. Тому у разі виявлення нової загрози ми потребуємо нових засобів, що реагуватимуть на неї”, – повідомив військовий.
За інформацією Moonlight, російські військові спочатку використовували лише розвідувальні БПЛА. Згодом з дронів почали скидувати боєприпаси, а також застосовувати дрони-камікадзе.
“Для знешкодження FPV є кілька варіантів, які потребують певного часу на реалізацію. Пошук рішення обмежений часом підльоту. Більшу шкоду несуть Mavic. Один пристрій несе на собі вибухову речовину вагою 500-600 грам. Дальність ураження, умовно, 6-7 км від краю Олешок. Якщо дрон-камікадзе – 12 км. Тому картина, коли діти граються на березі Дніпра або цивільні пересуваються в тій же, безпосередній близькості до води, – бентежить”, – захисник поділився подробицями пошуку рішень для боротьби з ворожими БПЛА.
Тим не менш, багато дронів українські військові ліквідовують ще на підльоті. За словами захисників, робота українських оборонців – приклад для всього світу.
“Ми на гребні хвилі. Є багато розумних людей, які беруть необхідну інформацію у нас. Звісно, нам би не завадили класні засоби, якими оснащені іноземні аеродроми, але інші речі – типу лазер або електромагнітний імпульс – цікаво б було б спробувати. Це хоч і здається чимось неможливим, але ця війна показує, що все можливо, і неймовірні речі можуть швидко стати реальністю”, – додав Moonlight.
Частина Херсонської області перебуває у зоні ведення бойових дій, тому найкращим рішенням буде переїхати у безпечніше місце. Адже і ЗСУ часто доводиться переспрямовувати увагу із виконання бойових завдань на “прикриття” цивільних. Оскільки дрони знищують у 5–6 кілометрах від лінії берегу Дніпра, місцевих мешканців просять зважати на це та не заважати захисникам виконувати свою роботу.
- У Білозерській громаді внаслідок ворожих «прильотів» повністю зруйновані 300 осель. Останнім часом росіяни стали частіше обстрілювати Томинобалківський старостат.
- На автодорогу Станіслав – Широка Балка – Софіївка окупанти скидають міни “Пелюстка” з дронів. Місцевих мешканців закликають обережніше рухатись по трасі, особливо вночі. Протягом 27 вересня ворог понад 20 разів атакував Станіславську громаду з БПЛА.
- 20 FPV-дронів отримали захисники на Херсонському напрямку. БПЛА придбали за 300 тисяч гривень. Кошти на їх покупку виділила Чорнобаївська та інші громади області.