Пт, 10 Січ 25
8.6°C

Як підтримати дітей в укритті

Наталія Свирида 18 Жовтня, 2022

Не кожному дорослому під силу витримати емоційні навантаження, пов’язані із війною. А що вже говорити про дітей… Сьогодні замість звичного навчання у школі та спокійного відпочинку вдома, вони змушені ховатися в укриттях. Ми зібрали для вас поради від українських психологів, які допоможуть заспокоїти дитину під час повітряної тривоги.

 

Обговоріть з дитиною план дій

Поясніть дитині алгоритм дій під час повітряної тривоги. Намалюйте карту укриття, зобразіть локації в ньому: що і де знаходиться і як функціонує, де розташовані вхід та вихід

 

Реагуйте на потреби дитини

Надзвичайно важливо спостерігати за емоційним станом дитини та реагувати на її потреби. Важливо, щоб вона промовляла, запитувала і виявляла свої емоції. Якщо дитина впала у ступор, важливо її повернути у вербальну комунікацію та активну діяльність. Для цього задайте їй три запитання та чекайте відповіді. Зокрема, можна запитати: «Тебе звуть Дмитро, так? Ти зараз стоїш, так? Ти одягнений у зелений светр, так?». Крім того, ви можете зробити дитині масаж кінчиків пальців, потерти мочки вух. Запропонуйте їй гру або дайте будь-яке завдання, орієнтоване на виконання дії.

 

Запитайте про відчуття

Намагайтеся заспокоїти дитину, але пам’ятайте, що фрази «не хвилюйся» або «тобі не варто злитися» її точно не заспокоять. Натомість скажіть: «Я бачу, що ти наляканий/на». Так дитина відчуватиме, що вона не залишилася наодинці зі своїми переживаннями. Не варто давати обіцянок, які від вас не залежать: «Все буде добре», «Нічого не станеться», натомість скажіть: «Щоб не сталося, головне – ми разом».

 

Обіймайте дитину

Обійми – чудовий спосіб заспокоїти як дітей, так і дорослих. Можна спробувати використати одну з вправ на основі обіймів:

«Обійми метелика» – дитина обіймає себе двома руками і може поплескати себе по плечах.

«Водоспад» – дорослий підходить до дитини і руками гладить з плечей до попереку, начебто знімаючи щось із плечей.

«Кокон» – права рука дитини обіймає ліве плече, а ліва рука – живіт.

Крім того, допомогти вийти зі стану ступору та знизити рівень стресу допоможе стабільне дихання. Для цього спробуйте таку вправу: вдих носом і повільний видих ротом, можна зі звуками «А», «О», ефективним буде дихання животом.

 

Тримайте емоційну рівновагу

Подавайте приклад дітям, адже вони бачать, як ви реагуєте на ситуацію та копіюють вашу поведінку. Обмежте кількість розмов і прослуховування новин про війну в присутності дитини. Намагайтеся частіше говорити про позитивні речі та проявляйте свої почуття, обіймайте, цілуйте.

Ми обов’язково переможемо!

 

Наталія Свирида

Статті автора