Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Як поновити строк на прийняття спадщини?

life 01 Вересня, 2017

З таким питання вже не перший раз звертаються мешканці до офісу Мережі правового розвитку ГО «Білозерський центр регіонального розвитку».

Більшість таких звернень виникає в результаті банального незнання громадянами своїх прав та вимог закону, де вже як наслідок пропускають визначений шестимісячний строк для прийняття спадщини.

Саме в такій ситуації опинився Володимир*, який після смерті матері   своєчасно не звернувся до нотаріальної контори, з його слів він навіть і не знав, що це треба робити та в який термін. Дізнався вже випадково, коли через декілька років розпочав переоформлення документів на нерухомість.

Вирішення такої ситуації передбачено Цивільним законодавством, а саме, відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. 

В такому випадку необхідно невідкладно звертатися до суду з позовом про поновлення строку для прийняття спадщини. 

Щоб отримати позитивне рішення суду для прийняття спадщини, необхідно вказати поважні причини, які слугували пропуску такому строку.

Пунктом 24 Постанови пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», передбачено, що  вирішуючи питання  про  визначення  особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини  пропуску  строку  для  прийняття спадщини.  При  цьому  необхідно  виходити з того,  що поважними є причини,  пов’язані  з  об’єктивними,   непереборними,   істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Таким чином, аналізом ст. 1272 ЦК України, випадки застосування підстав для поновлення строку можуть бути якщо:

– коли у спадкоємця виникли перешкоди у прийняття спадщини;

– наведені обставини були визнані судом поважними.

Слід звернути увагу, якщо спадкоємець не прийняв спадщину у зв’язку з тим що не знав про смерть спадкодавці, то в такому разі правових підстав для поновлення строку для прийняття спадщини відсутні.

          Також, Верховний суд України в постанові від 4 листопада 2015 року по справі № 6-1486цс15 вказує, що «…що причина пропуску строку для прийняття спадщини не може бути визнана поважною, оскільки саме по собі незнання про смерть спадкодавця без установлення інших об’єктивних, непереборних, істотних труднощів на вчинення дій щодо прийняття спадщини не свідчить про поважність пропуску зазначеного строку.».

         Суд не може визначати поважність пропуску строку для прийняття спадщини у зв’язку з:

– з несприятливими погодніми умовами;

– відсутність коштів;

– юридична необізнаність;

– необізнаність щодо наявності спадкового майна;

– непрацездатність, похилий вік;

– непоінформованість про наявність заповіту.

         А от поважними підставами для поновлення строку можуть бути:

– виїзд спадкоємця за кордон;

– перебування на лікуванні;

– перебування на службі у ЗСУ;

– та інше.

   Юрист офісу, В’ячеслав Лях, підготував до суду позовну заяву про визнання додаткового строку для прийняття спадщини, всі вимоги позивача  були успішно задоволені.