Як вижити під час артилерійського обстрілу
Ситуація на Херсонщини, де наразі триває контрнаступ ЗСУ, залишається складною. Мешканцям окупованих територій щодня загрожує небезпека, пов’язана із бойовими діями, але деокупація без цього, на жаль, неможлива. Тож варто набратися терпіння і подбати про свою безпеку. Зокрема, пам’ятати про правила безпеки під час обстрілів.
Артилерійський обстріл – це один з найбільш небезпечних видів вогневого ураження, який може призвести до великої кількості жертв серед мирного населення.
Якщо ви почули залп запуску та побачили димний слід снаряду у повітрі або ж спалахи вночі – скоріш за все, це артилерійський обстріл. На звук він схожий на рух ракети, також його можна сплутати з гулом літака. Артилерійський обстріл може здійснюватися із систем залпового вогню, наприклад, з Градів.
Якщо артобстріл застав вас удома:
- негайно спускайтесь у підвал. Якщо підвал відсутній або зачинений, просто спустіться на перший поверх будинку;
- якщо артилерійський обстріл застав вас у будинку зненацька, швидко йдіть в кімнату віддалену від напрямку обстрілу;
- лежачи або сидячи притуліться до несучої стіни;
- сядьте якнайдалі від вікон, адже осколки потрапляють у приміщення саме через них;
- якщо у вас приватний будинок, спустіть у льох, але пам’ятайте, що його може завалити.
- у підвал чи льох обов’язково візьміть телефони, запас води та документи.
Якщо ви на вулиці і почули свист снаряду, а через 2-3 секунди – вибух, одразу падайте на землю на закривайте голову руками. Перший обстріл варто перечекати лежачи. Швидко і уважно озерніться довкола та знайдіть місце для схованки. Це можуть бути:
- спеціально обладнані бомбосховища;
- будь-яка канава, траншея чи яма;
- широка труба водостоку (максимум на 3-4 м);
- вздовж широкого бордюру чи паркану
- дуже великий підвал під капітальними будинками старої забудови;
- оглядова яма відкритого гаража чи СТО;
- каналізаційні люки поруч із вашим будинком, однак, щоб це була саме каналізація чи водопостачання – в жодному разі не газова магістраль;
Лягати потрібно, щоб знизити шанс влучення осколків, які летять вгору й по дотичній. Залишатися в укриття варто ще 10 хв після закінчення обстрілу.
Для мешканців тимчасово окупованої Херсонщини звуки вибухів стали звичним явищем, проте не варто ставитися до цього легковажно. Бережіть себе і рідних! Перемога – питання витримки і часу. Але будьте певні, вона зовсім поруч…