Ср, 1 Січ 25
4.1°C

Які категорії українців мають право на відстрочку від мобілізації

Наталія Свирида 28 Січня, 2024

Деякі українці можуть отримати відстрочку від мобілізації. Категорії таких осіб зазначені у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. 

Раніше у Верховній Раді відкликали законопроєкт, який би зробив майже неможливим отримання відстрочки. Наразі її надають чоловікам 18-60 років за станом здоров’я, за сімейними обставинами, у зв’язку з професійною діяльністю, у зв’язку з навчанням та/або набуттям наукового ступеня, та через бронь.
Відстрочку за станом здоров’я надають людям з інвалідністю або тим, хто був визнаний тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров’я на термін до 6 місяців. Потім необхідно знову проходити військово-лікарську комісію.
Відстрочку можуть отримати українці, які утримують троє і більше неповнолітніх дітей, або хто самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років.

Таку ж відстрочку надають усиновителям, опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.
Відстрочку від мобілізації надають жінкам та чоловікам, опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років або дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку тощо.

Також мобілізації не підлягають українці, які утримують повнолітню дитину – особу з інвалідністю І чи II групи.
Відстрочку можуть надати родичам, які доглядають хворих дружину (чоловіка), дитину, або своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), та тим, хто має дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та (або) одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю І чи ІІ групи.
Відстрочку від мобілізації за сімейними обставинами можуть отримати українці, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), що проходить військову службу.
Також відстрочку надають співробітникам органів військового управління, військових частин, підприємств, установ та організацій МОУ, ЗСУ, Держслужби спецзв’язку, СБУ, СЗР, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Нацполіції, БЕБ, НАБУ, ДБР, ДВСУ, УДО.
Деякі працівники отримують бронь від мобілізації за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами й організаціями.
Студенти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти, також мають відстрочку від мобілізації. Тим не менш, деякі депутати хочуть змінити статтю 23 і забрати право на відстрочку у тих, хто отримує другу вищу освіту.

  • Ті, хто втратив своє житло через російську агресію, можуть отримати виплати ВПО . Це щомісячна допомога на проживання – 3 тис грн особам з інвалідністю та дітям і 2 тис грн для всіх інших ВПО.
  • УВКБ ООН надає переселенцям грошову допомогу у розмірі 10,8 тис грн. Кошти можуть отримати ті, кому раніше не надходила така допомога від міжнародних організацій та має дохід, менший за 5,4 тис грн на члена сім’ї.
  • Жінки-ВПО можуть взяти участь у програмі “Зміст”. Навчання доступне жінкам віком від 21 року, чоловіки яких воюють та/або які втратили когось із рідних через війну. Проєкт діє у Закарпатській, Чернівецькій, Тернопільській, Черкаській, Дніпропетровській, Одеській та Миколаївській областях.

Наталія Свирида

Статті автора