Які перспективи відбудови населених пунктів Херсонщини
Внаслідок ворожих обстрілів на Херсонщині знищені десятки населених пунктів. Деякі з них вже почали відновлювати. Однак у громадах, які перебувають на лінії фронту, поки що почати відбудову неможливо.
Про перспективи відновлення пошкодженої та зруйнованої цивільної інфраструктури Херсонщини виданню Мост розповів заступник очільника Херсонської ОВА Антон Самойленко.
На Херсонщині загалом зафіксовано 23 тисячі пошкоджених об’єктів. Їхню точну кількість не можна визначити через те, що частина сіл поки що не розміновані, наприклад, Білогірки, а також через відсутність документів на деякі об’єкти, каже Самойленко.
“Ситуація – дуже важка. Наприклад, в деякі населені пункти ми завозимо дрова і паливні брикети тільки в супроводі військових”, – повідомив Антон Самойленко.
Близько 10 сіл в області – повністю знищені, тут майже ніхто не живе, тому мешканці цих населених пунктів отримують сертифікати на придбання житла. На Херсонщині вже видали 134 сертифікати, кожен з яких в середньому на 1,5 млн грн.
“У мешканців цих населених пунктів є кілька можливостей для вирішення своїх проблем: програма “єВідновлення”, сертифікати на купівлю нерухомості. Суму, закладену в сертифікат, можна витратити на купівлю житла на новому місці або на відбудову в своєму селі чи селищі”, – розповів заступник очільника ОВА.
У деяких селах після окупації та бойових дій немає умов для життя через знищені комунікації. Тим не менш, Антон Самойленко переконаний, що влада повинна вирішувати ці питання в інтересах людей. Така ситуація склалась не тільки на Херсонщині, а й в інших прифронтових регіонах. Не можна вважати відновлення таких населених пунктів марною тратою спільних ресурсів. Люди, які сплачують податки, мають не лише обов’язки, а й права.
Наразі роботи з відновлення йдуть у 25 населених пунктах, а до наступного етапу програми увійшли 76 сіл. Однак загалом до проєкту потрапили усі населені пункти Херсонщини.
“Процес йде. Це – еволюційний шлях. Кожен громадянин робить свої кроки для порятунку свого житла, для добробуту своєї родини. Громада робить, що може. Держава робить, що може. Військові на фронті роблять, що можуть”, – зазначив заступник очільника ОВА.
Питання вирішують різними способами. Дехто приймає допомогу від програми “єВідновлення”, комусь легше купити готовий будинок, а комусь – відбудувати старий. Наприклад, благодійники збирались виділити кошти на відновлення будівлі у селі Мала Сейдеминуха Калинівської громади, але власники вирішили, що їм дешевше буде придбати оселю у Великоолександрівці.
На Херсонщині діє Реєстр пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ), у якому знаходяться 23 тисячі об’єктів, що потрібно відновити. Кожен місяць їхня кількість збільшується на 6%. Показники зростають і через рішення про відновлення, прийняті комісією, і через обстріли.
Наразі мешканці Херсонщини отримали 220 млн грн на відбудову житла. Однак відновлення усього зруйнованого та пошкодженого буде коштувати мільярди доларів. Загальні витрати порахувати поки що неможливо. Проте процес йде.
“Буквально перед Новим роком цифри були відсотків на тридцять меншими. І треба ще врахувати, що чимало людей подали документи на призначення виплат, чимало збирають пакети документів і подадуть найближчим часом. В цьому процесі роль держави – зрушити його”, – зазначив Антон Самойленко.