Пн, 6 Січ 25
-0°C

Які зміни у виплатах чекають на українців з 1 лютого

Наталія Свирида 01 Лютого, 2024

З лютого 2024 року українці можуть очікувати на кілька важливих змін, що стосуються виплат ВПО, індексацій пенсій, голосування за новий законопроект про мобілізацію та інше.
Про це повідомив УНІАН.

Тарифи на комунальні послуги
У цьому місяці тарифи на комунальні послуги підвищувати не будуть. До квітня кубометр газу коштуватиме 7,96 грн. Тариф на воду змінюватись не буде. У лютому тариф на світло дорівнюватиме 2,64 грн за кВт/год.

Виплата пенсій
Розмір мінімальної пенсії у 2024 році підвищився до 2361 грн. Перша індексація пенсій пройде вже у березні. У лютому пенсіонери отримуватимуть надбавки до пенсії за віком. Для 70 років це 300 грн, для 75 – 456 грн і для 80 – 570 грн.
Людям пенсійного віку доплачуватимуть і за «зайві» роки трудового стажу. Такі доплати можуть отримати чоловіки за 35 років страхового стажу і жінки за більш ніж 30 років страхового стажу. Кожен повний рік стажу понад мінімальний оплачується у розмірі 1% від пенсії (але не більше 23,61 грн).

Допомога ВПО скорочується
У лютому всім ВПО востаннє автоматично продовжуватимуть виплати. З 1 березня це зроблять лише для пенсіонерів, що отримують менше 9444 грн пенсії, людей з інвалідністю 1 і 2 групи, батьків дітей до 6 років, яким не вистачило місця в дитячому садку, сімей, які мають дохід менше 9400 грн на кожного члена сім’ї та дітей-сиріт.
Відтепер деякі ВПО отримуватимуть допомогу для малозабезпечених сімей. Її виплачуватимуть родинам, які повернулися в Україну після перебування за кордоном понад 90 днів поспіль, навіть якщо серед них є працездатні непрацюючі особи, та сім’ям зі статусом ВПО, які не працевлаштовані через переїзд. Однак усі працездатні, але безробітні члени сім’ї повинні знайти роботу або стати на облік в центр зайнятості протягом 2 місяців після призначення виплат.

Зарплати військових
У цьому році виплати військовим складатимуться зі ставки та премії. Мінімальна зарплата для курсантів військових училищ – 2350 грн, для строковиків – 6 тис грн, для мобілізованих на фронт, які не беруть участі в боях, – 30 тис грн, для тих, хто виконує спеціальні завдання на лінії бойового зіткнення – 50 тис грн, для солдатів, які беруть участь у боях на лінії фронту, перебувають на реабілітації через бойове поранення або потрапили в полон – 100 тис грн. Розмір зарплати військових, які внаслідок участі у бойових діях отримали інвалідність, становитиме від 70 до 400 прожиткових мінімумів залежно від причин і тяжкості поранення.

Законопроєкт про мобілізацію
У лютому Верховна Рада голосуватиме за новий законопроєкт про мобілізацію. У ньому зазначено, що призовний вік знизять з 27 до 25 років, а саму мобілізацію посилять. Усі військовозобов’язані повинні зареєструвати електронний кабінет призовника. Ухилянтам від мобілізації можуть через суд заблокувати банківські рахунки. У захисників буде чіткий термін служби та право на щорічну відпустку. Також родичі особи з інвалідністю 3 групи втратять відстрочку.

Ліки для деокупованих регіонів
Також відтепер «Укрпошта» зможе продавати медикаменти на звільнених територіях, які можна буде придбати у поштових стаціонарних або мобільних відділеннях.

Наталія Свирида

Статті автора