Якими будуть наслідки заборони “ВКонтакте”, “Однокласники”, “1С” та інших російських продуктів
Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО про застосування санкцій до широкого кола російських компаній. Серед них соціальні мережі “ВКонтакте”, “Однокласники”, компанії “Яндекс”, “Аерофлот”, Mail.ru, виробники програм бухгалтерського обліку “1С” і “Парус”. Тарас Козак, президент Інвестиційної Групи “УНІВЕР” та Олександр Федієнко, голова правління Інтернет Асоціації України, описують ризики неочікуваного кроку РНБО.
Від санкцій проти російських підприємств може постраждати вітчизняна економіка
Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення РНБО від 28 квітня 2017 року “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).”
Своїм рішенням президент оновив список компаній, на які розповсюджуються санкції. Під санкції потрапили соціальні мережі “ВКонтакте”, “Однокласники”, компанії “Яндекс”, “Аерофлот”, Mail.ru, виробники популярних програм бухгалтерського обліку “1С” і “Парус” та багато інших.
На наступний день після рішення президента мобільні оператори “Київстар”, “Vodafone Україна” і “lifecell” почали блокування сайтів російських компаній, які потрапили під санкції.
Найбільша проблема у тому, що на сьогодні ми не маємо розрахунків щодо впливу рішення про введення санкцій на економіку. Відповідно, є великий ризик, що від санкцій проти російських підприємств постраждає вітчизняна економіка.
Ухвалене рішення несе різноманітні ризики для бізнес-діяльності багатьох українських компаній. Наприклад, через заборонені соцмережі чимало компаній проводили комунікацію зі своїми клієнтами. Ще більше загроз для нашого бізнесу несуть санкції на російських виробників систем бухобліку. За деякими оцінками, відсоток українських компаній, які ведуть свій бухгалтерський облік на “1С” чи на “Парусі” значно перевищує 90%.
І хоча використання цих програм не заборонено, і українські дистриб’ютори цього програмного забезпечення оголосили про продовження технічної підтримки, ризики залишаються. Зокрема, незрозуміло, чи зможуть бути виправлені критичні помилки чи безпекові дірки в ядрі програм, якщо такі будуть виявлені. Адже російські розробники нікому не дають доступ до оригінального коду.
Ще одна небезпека полягає в корупції українських правоохоронних органів. Я впевнений, що під “соусом” санкцій наші силовики вилучатимуть у компаній комп’ютери та сервери з встановленими на них “1С” і матимуть додаткові важелі несправедливого тиску на бізнес.
Також залишаються незрозумілими ризики щодо ліцензійних прав на використання вищезазначеного програмного забезпечення. Зазвичай, податкові інспектори трактують такі випадки не на користь українських компаній.
Немає сумніву, що нам потрібно зменшувати економічні зв’язки з Росією, припиняти ділові, культурні та інші контакти з країною-агресором. Але чому рік чи два тому, заздалегідь, не можна було сказати, що ми заборонимо “1С”? Компанії б мали час вивчити ринок програмного забезпечення, підготувалися, перевели бухгалтерію на інший софт. Зрештою, українські виробники змогли б написати нескладні та недорогі програми бухобліку для малого бізнесу.
Звісно, вихід знайдеться. За півроку-рік з’являться нові українські рішення і ця проблема зникне. Але весь цей час український бізнес матиме додатковий стрес.
Та й довіри до влади такі неочікувані рішення не збільшують.
Тарас Козак, голова бюджетного комітету громадської ради Міністерства фінансів України. Президент Інвестиційної Групи “УНІВЕР”. Експерт РПР.
Через санкції проти російських компаній на український бізнес може чекати колапс
Президент затвердив санкції проти низки російських компаній, у тому числі проти соціальних мереж.
“Однокласники.ru” і “ВКонтакте” можна було заборонити ще три роки тому, запропонувавши при цьому українцям альтернативну платформу для подальшого спілкування. Це ж саме стосується й інших компаній – “Яндекс”, Mail.ru. Чому це відбулося саме зараз?
Підхід “забрати одне, не давши інше” не дозволить уникнути невдоволення з боку суспільства.
Указ президента можна трактувати так, що користувачі втратять доступ до сервісів “Яндекс” та Mail.ru. На практиці санкції проти соціальних мереж можна буде обійти. Ніхто не відміняв такі речі як proxy, VPN. Доступ залишиться таким же як і був.
В свою чергу розповсюдження економічних санкцій на систему 1С може призвести до заморозки бухгалтерських процесів. Цю систему використовують більше 90% підприємців України.
Якщо 1С не знайде спосіб легалізувати свою діяльність в Україні, або українська влада не відкладе своє рішення щодо санкцій проти 1С на пізніший термін, перший місяць-два на бізнес чекає колапс. Потім з’явиться національний продукт, бізнес поступово почне з ним працювати.
З альтернативними програмними продуктами поки що все складно.
На сьогодні існує система M.E.Doc, але вона не настільки широко використовувана, і ще питання – наскільки відповідає потребам бізнесу.
При виборі російських компаній, проти яких застосовувати санкції, потрібно зважати на те, від чого може постраждати і наша економіка.
У випадку із соціальними мережами та системою 1С спочатку ми повинні були створи свої програмні продукти, запропонувати їх бізнесу та українцям, а вже потім вводити санкції.
Олександр Федієнко, голова правління Інтернет Асоціації України.
VoxConnector спеціально для Білозерка.Інфо