Якщо Рада Європейського Союзу приймає рішення 11 травня, то безвіз з ЄС запрацює вже у червні
6 квітня Європарламент схвалив безвізовий режим для українців.
Це рішення однозначно позитивно вплине на сприйняття України європейцями, і, думаю, самими українцями, а також нашими сусідами. Зросте, так би мовити символічна та практична “цінність” українського паспорта. У ментальному плані, це “розмиватиме” наше уявлення про західний кордон, і ми дедалі більше відчуватимемо себе частиною Європи.
Треба розуміти, що у системі ЄС насправді не Європарламент приймає остаточні законодавчі рішення, а Рада ЄС, до якої входять представники усіх країн-членів ЄС.
Позитивне голосування у Європарламенті було очікуваним – його депутати вже давно визначились з підтримкою безвізу для України. Запитання були якраз у окремих членів ЄС.
Станом на сьогодні виглядає так, що Рада ЄС теж налаштована позитивно. Українське питання буде розглянуте на робочому засіданні комітету Ради ЄС (так званий COREPER) 26 квітня, а потім очікується, що вже остаточне рішення про безвізовий режим для українців буде прийняте на засіданні Ради 11 травня.
Що може цьому завадити? Щось екстраординарне та незаплановане.
Якщо до того часу у нас відбудуться якісь події, які поставлять під сумнів виконання Україною давно визначених зобов’язань. Наприклад, якщо буде поставлена під сумнів незалежність або обмежені повноваження нових антикорупційних органів. Або якщо приймуть Трудовий кодекс без положення про рівність (відсутність дискримінації) всіх працівників незалежно від будь-яких ознак. Якщо щось таке станеться – то Рада ЄС може і передумати. Але сподіваємось, що такого негативного розвитку не відбудеться, і все буде, як заплановано.
На практиці, якщо Рада ЄС приймає рішення 11 травня, то безвіз запрацює вже у червні.
Коли саме – поки що складно сказати. ЄС не приймає рішення про певну дату, ця дата буде відраховуватися від дати офіційної публікації рішення. Вона залежить від технічних процедур, у тому числі від того, як швидко рішення буде перекладене на всі офіційні мови ЄС. Тому наразі дата безвізу “плаває” у періоді десь між 11 та 16 червня.
Що знадобиться для перетину кордону? Однозначно потрібен буде біометричний паспорт. Це головне.
Також бажано з собою мати якісь документи, що підтверджують мету поїздки. Як і зараз, прикордонники, проглядаючи паспорт з візою, можуть запитати про мету візиту. Іноді вони можуть попросити показати документи, що її підтверджують (запрошення, роздруківку з програмою заходу і т.д.). Якихось конкретних вимог немає.
При безвізі діятимуть ті ж правила.
Ще – на практиці це трапляється дуже рідко – прикордонник може запитати про фінансове забезпечення. У таких випадках достатньо продемонструвати або достатню суму готівкою, або просто банківську картку міжнародної платіжної системи.
Знову ж таки, нічого нового, додаткового при перетинці кордону при безвізі вимагати не будуть. Не вірте, коли кажуть про те, що потрібна буде “довідка з ЖЕКу” або інша нісенітниця.
Дмитро Шульга, директор Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду “Відродження”,для VoxConnector