Якими повинні бути укриття в школі
Літо добігає до кінця. Зазвичай у цей час батьки школярів готувалися до нового начального року, закуповували одяг та канцелярію. Сьогодні ми не можемо спокійно займатися звичними справами і в першу чергу думаємо про безпеку дітей, а вже потім про освітній процес. Головна умова навчання сьогодні – обладнані укриття, де можуть перебувати школярі під час повітряної тривоги. У ДСНС розробили рекомендації та вимоги щодо того, чим має бути оснащене укриття та яким характеристикам повинне відповідати. Які саме вимоги поставлені перед керівництвом навчальних закладів у питанні безпеки, читайте далі:
Відстань
Укриття мають знаходитися в основній будівлі закладу освіти або на відстані не більше 500 метрів до неї. У зв’язку з тим, що швидкість надходження інформації про повітряну тривогу може варіюватися, ДСНС рекомендує зменшити цю відстань до укриття до 100 метрів.
Комунікації
Ще одна важлива вимога для укриттів – вони повинні бути забезпечені електроживленням, штучним освітленням, системами водопроводу та каналізації. За відсутності в об’єктах будівництва водопостачання і каналізації, укриття повинні мати запас бутильованої води та окремі приміщення для встановлення виносних ємностей для нечистот.
Також в укритті повинно бути резервне штучне освітлення (електричні ліхтарі, свічки, гасові лампами тощо). Ємності з питною водою розраховуються по два літри на добу на одну особу. Також має бути технічна вода, якщо відсутнє централізоване водопостачання. Виносні баки, для нечистот повинні щільно закриватися. Крім того, укриття необхідно обладнати контейнерами для зберігання продуктів харчування, засобами зв’язку та оповіщення (телефон, радіоприймач, мережа інтернет. Рекомендовано встановлення Wi-Fi-роутерів.
Відсутність отворів
В укриттях не повинно бути великих отворів у зовнішніх огороджувальних конструкціях, а наявні отвори (крім дверних) забезпечують можливість їх закладки (мішками з піском або ґрунтом, бетонними блоками, цегляною кладкою тощо).
Виходи
Укриття повинні бути забезпечені не менше, ніж двома евакуаційними виходами, один з яких може бути аварійним. Якщо нормативна кількість людей в укритті менше півсотні осіб, то дозволяється один евакуаційний вихід, але при цьому повинен бути передбачений аварійний вихід.
Проходи
Висота приміщень об’єктів, зокрема дверних отворів, має становити не менше 2 метрів (в окремих випадках не менше 1,8 метра). Ширина дверних отворів повинна становити не менше 0,9 метра (в окремих випадках не менше 0,8 метра). Перетинання дверних отворів будівельними конструкціями або інженерними комунікаціями не допускається.
Отвори при входах (виходах) мають закриватися посиленими дверми із негорючих матеріалів (металевими або дерев’яними, оббитими залізом) або захисними екранами (кам’яними, цегляними або залізобетонними) на висоту не менше 1,7 метра.
Безпека
Через приміщення, призначені для перебування населення під час надзвичайних ситуацій, не повинні проходити водопровідні та каналізаційні магістралі, інші магістральні інженерні комунікації (за винятком внутрішньобудинкових інженерних мереж). Укриття має знаходитися у задовільному санітарному та протипожежному стані (відповідно до норм протипожежних та санітарних правил). Воно не повинне знаходитися поряд із небезпечними об’єктами – такими, де можуть зберігатися небезпечні речовини. Також у приміщеннях мають бути первинні засоби пожежогасіння (відповідно до встановлених норм для приміщень відповідного функціонального призначення), шанцевий інструмент (лопати штикові та совкові, ломи, сокири, пилки-ножівки по дереву, по металу тощо), засоби надання медичної допомоги.
Місткість
Укриття повинно мати наступну площу: 0,6 м2 площі основних приміщень на одну особу. За можливості розміщення двоярусних настилів площу може бути зменшено до 0,5 м2 на одну особу, при триярусних — до 0,4 м2 на одну особу.
Товщина стін
У разі використання приміщень на перших поверхах необхідні захисні властивості як правило забезпечують об’єкти зі стінами 2-2,5 цеглини завтовшки, або з цільних залізобетонних конструкцій (блоків, панелей) товщиною від 56 см. Відповідні захисні властивості також забезпечує шар ґрунту товщиною 67-78 см (мішок з піском (ґрунтом), укладений поперек конструкції (ряду).
Таблички
Біля вхідних дверей до споруди подвійного призначення (найпростішого укриття) має вивішуватися табличка розміром 50×60 см з написом «Місце для УКРИТТЯ». На ній необхідно зазначати адресу місця розташування споруди, її балансоутримувача, адресу і місце зберігання ключів. Крім того, у приміщеннях та на будівлях мають бути покажчики руху до укриттів – зі стрілками, вказівками та адресами.
Кожні батьки, діти яких навчатимуться офлайн, мають право перевірити стан укриттів у школах.