Нд, 6 Кві 25
10.3°C

Юристи консультують: право подружжя на утримання один одного

Ella 21 Квітня, 2021

Відділ «Білозерське бюро правової допомоги» Херсонського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує «Про право подружжя на утримання один одного».

Крім обов’язку утримувати дитину, чинне законодавство України, також передбачає обов’язок чоловіка та дружини утримувати один одного. Право на утримання реалізується незалежно від того чи був укладений шлюб.

Згідно ст.75 Сімейного кодексу України – дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.

Перебуваючи у шлюбі, чоловік або дружина має право на утримання від іншого із подружжя за таких умов:

  • є непрацездатним, тобто досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи;
  • потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Варто зазначити, що утримання здійснюється за  умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.

Права на утримання не має той із подружжя, хто негідно поводився у шлюбних відносинах, а також той, хто став непрацездатним у зв’язку із вчиненням ним умисного злочину, якщо це встановлено судом.

Довідково! Той із подружжя, хто став непрацездатним у зв’язку з протиправною поведінкою другого з подружжя, має право на утримання незалежно від права на відшкодування шкоди відповідно до Цивільного кодексу України.

Право на утримання після розірвання шлюбу виникає в таких випадках:

  • якщо один із подружжя став непрацездатним до розірвання шлюбу або протягом одного року від дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги і якщо її колишній чоловік, колишня дружина може надавати матеріальну допомогу;
  • якщо один із подружжя став особою з інвалідністю після спливу одного року від дня розірвання шлюбу, якщо її інвалідність була результатом протиправної поведінки щодо неї колишнього чоловіка, колишньої дружини під час шлюбу;
  • якщо на момент розірвання шлюбу жінці, чоловікові до досягнення встановленого законом пенсійного віку залишилося не більш як п’ять років, вона, він матимуть право на утримання після досягнення цього пенсійного віку, за умови, що у шлюбі вони спільно проживали не менш як десять років;

Важливо! Якщо один із подружжя є працездатним, то після розірвання шлюбу може претендувати на утримання:

  • Якщо у зв’язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, піклуванням про членів сім’ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, один із подружжя не мав можливості одержати освіту, працювати, зайняти відповідну посаду, він має право на утримання у зв’язку з розірванням шлюбу і тоді, якщо є працездатним, за умови, що потребує матеріальної допомоги і що колишній чоловік, колишня дружина може надавати матеріальну допомогу.

Увага! Право на утримання у цьому випадку триває протягом трьох років від дня розірвання шлюбу.

Утримання одному з подружжя надається другим із подружжя у натуральній або грошовій формі за їхньою згодою. За рішенням суду аліменти присуджуються одному з подружжя, як правило, у грошовій формі.

Аліменти сплачуються щомісячно, але за взаємною згодою аліменти можуть бути сплачені наперед.

Аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.

Увага! Розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.

Порядок надання утримання : добровільний та судовий:

  • добровільний, шляхом укладання договору про надання утримання одному з них, у якому визначити умови, розмір та строки виплати аліментів. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується;
  • судовий, шляхом звернення до суду з позовною заявою про стягнення аліментів на утримання одного з подружжя.

За подання позовної заяви у справах про стягнення аліментів позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (стаття 5 Закону України «Про судовий збір»).

Випадки, в яких право одного з подружжя на утримання припиняється:

  • поновлення працездатності;
  • реєстрації з ним/нею повторного шлюбу; 

Право одного з подружжя на аліменти, які були присуджені за рішенням суду, може бути припинене за рішенням суду, якщо буде встановлено, що:

  • одержувач аліментів не потребує матеріальної допомоги;
  • платник аліментів неспроможний надавати матеріальну допомогу.

Увага! Якщо після припинення права на утримання виконання рішення суду про стягнення аліментів буде продовжуватися, всі суми, одержані як аліменти, вважаються такими, що одержані без достатньої правової підстави, і підлягають поверненню у повному обсязі, але не більш як за три роки.

 Рішенням суду може бути позбавлено одного з подружжя права на утримання або обмежено його строком, якщо:

  • подружжя перебувало в шлюбних відносинах нетривалий час;
  • непрацездатність того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, виникла в результаті вчинення ним умисного злочину;
  • непрацездатність або тяжка хвороба того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, була прихована від другого з подружжя при реєстрації шлюбу;
  • одержувач аліментів свідомо поставив себе у становище такого, що потребує матеріальної допомоги.

Увага! Один з подружжя може бути позбавлений права на тримання тільки у випадку, якщо таке право виникло після розірвання шлюбу (стаття 83 Сімейного кодексу України).

Якщо Ви або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, нагадуємо, що  громадянам держава гарантує безоплатну правову допомогу. Щоб отримати таку допомогу, необхідно звернутися до  відділу «Білозерське бюро правової допомоги» розташованого за адресою : смт Білозерка, вул. Свободи (К.Маркса), 108, тел.: (05547)3-32–60,(068)364-86-28. 
Для цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.