Юристи консультують: відповідальність за несплату аліментів
Аліменти – це актуальне та наболіле питання для багатьох громадян в нашій державі. В більшості випадків спочатку потрібно пройти судову процедуру призначення аліментів, довести, що відповідач може їх сплачувати, потім звертатися до державних виконавців для примусового стягнення (у випадку відмови добровільно сплачувати)… І у підсумку що? Нерідко лише накопичення боргу за аліментами…
До юристів офісу Legal Services нерідко звертаються за консультацією щодо відповідальності за несплату аліментів. На слуху інформація, що відбулося посилення відповідальності, але багатьом незрозуміло, яким все ж таки чином можна покарати злісного боржника, тим самим вплинути на сплату аліментів.
Юристи пояснюють, що в 2018 році Верховна Рада ухвалила низку змін до законів щодо посилення відповідальності за несплату аліментів. Наразі в нашій державі існує багато важелів впливу на боржників з несплати аліментів.
На виконання вимог Закону України “Про виконавче провадження” за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці (у випадках, коли аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі хвороби – за три місяці) державний виконавець виносить вмотивовані постанови:
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування зброєю
- про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання.
Також, відповідно Постанови Кабінету Міністрів України “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива” (п.7 ч.14) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці.
Примітка. Єдиний реєстр боржників – це реєстр, до якого потрапляють в тому числі і батьки, які заборгували аліменти своїм дітям.
Сімейним законодавством передбачено, що у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
Також, якщо борг по сплаті аліментів перевищує суму платежів за 12 місяців, то неплатникові доведеться сплатити додаткові фінансові санкції 20% від суми боргу своїй дитині, більше 2 років – 30%, більше 3 років – 50% від суми боргу.
Щодо адміністративної відповідальності, то за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, до боржника застосовують покарання у вигляді суспільно корисних робіт строком від 120 до 240 годин.
Також, передбачена кримінальна відповідальність – покарання неплатників аліментів передбачає окрім громадських робіт, арешт на термін до трьох місяців або обмеження волі до двох років.
Отже, вищеперераховані інструменти впливу на боржників дають змогу говорити про реальні зрушення у стягненні заборгованості та змусять злісних неплатників, які ухиляються від виконання свого батьківського обов’язку, сплачувати аліменти й надалі!
У разі необхідності отримання кваліфікованої правової допомоги, юристи офісу Legal Services завжди готові її надати.
Адреса офісу Legal Services: смт Білозерка, вул.Свободи, 86а (приміщення торгівельного будинку Безпоясного В.П., ІІ поверх)
режим роботи: понеділок – п’ятниця з 08.00 до 16.00, за попередньою домовленістю можливий прийом у вихідні дні.
контактні телефони: 099 900-20-86; 050 234-84-34
Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.