
Юристи консультують: як зняти арешт з успадкованого будинку

Останнім часом все більше клієнтів звертаються з проблемою зняття арешту з нерухомості. Переважна більшість клієнтів дізнаються про наявність заборони на відчуження майна вже під час оформлення спадщини, що створює перешкоди у її отриманні. З таким питанням до офісу Legal Services звернувся місцевий житель, якому нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Вивчивши матеріали справи, юристи з’ясували, що чоловік є єдиним спадкоємцем, після смерті матері відкрилась спадщина на житловий будинок, земельну ділянку та господарські будівлі та споруди. Клієнт своєчасно звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але під час вчинення нотаріальних дій виявилось, що на майно накладено арешт, тому нотаріус відмовив у видачі Свідоцтва про прийняття спадщини.
Юристи звертають увагу, що відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5 ст. 1268 ЦК України).
Дослідивши інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, виявлено, що постановою державного виконавця внесено відомості про накладення арешту на майно через заборгованість певної суми перед банком.
Слід зазначити, що відповідно до ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження підлягає закінченню у разі смерті боржника.
Проводячи досудове врегулювання спору, юристи направили на адресу Відділу державної виконавчої служби звернення щодо зняття арешту. Але, ВДВС було відмовлено у можливості зняти арешт, так як на виконанні у відділі не перебуває виконавчих проваджень про стягнення з померлого заборгованості. Враховуючи те, що державна виконавча служба позбавлена можливості зняти арешт із спадкового майна, то просить зняти арешт, накладений на спадкове майно, через суд.
Згідно ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження», у разі закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв’язку із закінченням виконавчого провадження.
Юристами офісу, бува підготовлена позовна заява до суду та враховуючи те, що виконавчі провадження, які були відкриті відносно боржника, на даний час на виконанні не перебувають, а відділ державної виконавчої служби не має змоги зняти арешт із успадкованого майна, що порушує право на спадкування, позовні вимоги підлягають задоволенню. Судом було задоволено позовні вимоги про зняття арешту з нерухомого майна.
Отже, що треба зробити для зняття арешту:
1) у нотаріуса, де відкрита ваша спадкова справа, отримати Лист про неможливість вчинення нотаріальних дій та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта;
2) звернутися з письмовою заявою про зняття арешту з майна спадкодавця до відповідного відділу Державної виконавчої служби, який наклав арешт на майно;
3) якщо відділ Державної виконавчої служби відмовить у знятті арешту з нерухомого майна, Вам з позовною заявою потрібно звернутися до суду за місцем знаходження арештованого майна та додати до неї такі документи:
- копію паспорту позивача;
- копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
- копію свідоцтва про народження позивача;
- копію свідоцтва про смерть спадкодавця;
- копію витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі;
- копію заповіту;
- відмову у знятті арешту відділом ДВС;
- копії правовстановлюючих документів на майно спадкодавця;
- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта;
- квитанцію про сплату судового збору;
4) Після отримання рішення суду, яке набрало законної сили, повторно звернутися до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину.
В разі виникнення необхідності отримання кваліфікованої правової допомоги, юристи офісу Legal Services завжди готові надати таку допомогу та забезпечити юридичний супровід та розгляд справи.
Адреса офісу Legal Services: смт Білозерка, вул.Свободи, 86а (приміщення торгівельного будинку Безпоясного В.П., ІІ поверх)
режим роботи: понеділок – п’ятниця з 08.00 до 16.00
контактні телефони: 099 900-20-86; 050 234-84-34
Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.