Пт, 24 Січ 25
4.5°C

Зареєструвати новонародженого на окупованій території можна онлайн

Наталія Свирида 05 Листопада, 2022

Внаслідок окупації Херсонщини місцеві мешканці втратили доступ до багатьох державних сервісів, зокрема, щодо реєстрації новонароджених громадян України. Нещодавно у Міністерстві юстиції України розробили спеціальний механізм реєстрації факту народження і отримання українських документів в онлайн режимі.

Для того, щоб оформити заяву та отримати українське свідоцтво про народження дитини онлайн, необхідно сфотографувати або зробити скан-копії основних документів. У цьому переліку – заява про державну реєстрацію народження, медичний документ, а також копії паспорта, свідоцтва про шлюб, які необхідно відправити на електронну пошту Міністерства юстиції (birth@cv.minjust.gov.ua).

У разі відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. Зараз діє спеціальний, спрощений механізм подання цієї заяви до суду.

Людина, яка хоче визнати факт народження дитини на тимчасово окупованих територіях, має право звернутися до будь-якого суду в Україні за місцем знаходження. Такі справи розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення підлягає негайному виконанню.

З рішенням суду вже можна звертатися за державною реєстрацією факту народження до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану, розташованого на підконтрольній Україні території. Якщо свідоцтво про народження дитини було все ж таки отримано онлайн, батьки або інші уповноважені особи мають право звернутися до будь-якого органу ДРАЦС на території України і отримати фізичне свідоцтво про народження.

На жаль, проблематичним в окупації залишається сьогодні отримання свідоцтва про смерть. Якщо у зоні активних бойових дій неможливо перевірити факт смерті та одержати медичний акт підтвердження смерті, єдиний варіант – це звернення до суду. Отримавши рішення суду, необхідно звернутися до органів ДРАЦС і зареєструвати факт смерті. Адже без юридичного свідоцтва про смерть неможливо здійснювати подальші дії щодо оформлення спадщини чи отримання інших соціальних виплат.

 

Наталія Свирида

Статті автора