Затягуємо паски: уряд планує значно збільшити військовий збір
Верховна Рада України найближчим часом розгляне законопроєкт №11416 зі змінами до Податкового кодексу, який передбачає суттєве збільшення військового збору та інших податків. Якщо його ухвалять, то державний бюджет отримає приблизно 140 мільярдів гривень. Таке рішення пов’язане з потребою збільшити видатків на фінансування Сил оборони, що давно вже назріла.
Про це заявляє Центр громадського моніторингу та контролю.
Торік запит Міністерства оборони на фінансування Збройних сил України становив 17 трильйонів гривень. Це майже в 5 разів перевищувало поточні видатки бюджету та в 9 разів внутрішній ресурс держави, який можна спрямувати на оборону. У Державному бюджеті на 2024 рік на безпеку та оборону закладено лише 1,69 трлн грн, а це вдесятеро менше і становить майже 100% усіх внутрішніх доходів України.
18 липня Уряд схвалив значне збільшення видатків на безпеку та оборону майже на 500 млрд гривень. Це кошти, залучені внаслідок перевиконання поточного плану доходів (75,8 млрд грн), скорочення видатків (65,7 млрд грн) та державних запозичень (220 млрд грн). Решту — майже 140 млрд грн — Уряд планує залучити вже після анонсованого підвищення податків.
Зокрема, планується збільшити військовий збір із 1,5% до 5%. Окрім фізичних осіб, його платитимуть підприємства (1% від доходу), ФОПи першої, другої та четвертої груп (5% від двох мінімальних зарплат, що дорівнює 800 грн/місяць), ФОПи третьої групи (1% від доходу). Військовий збір також стягуватиметься з деяких інших операцій: 5% від вартості банківських металів при купівлі, 30% — при купівлі ювелірних виробів, 15% — при купівлі нових легкових автівок, 5% — від доходу з продажу нерухомості фізичними особами та 5% — від тарифу за користування мобільним зв’язком. Уряд також пропонує знизити поріг оподаткування міжнародних посилок — тепер збори стягуватимуться з відправлень, що дорожчі за 45 євро. А ще запроваджується акцизний податок на солодку воду у розмірі в 0,1 євро на кожні 100 грам цукру у літрі солодкої води. За даними ЗМІ, народні депутати планують розглянути цей законопроєкт наприкінці серпня.
Експерти з економічних питань зазначають, що це рішення на разі не має альтернативи. Однак варто також можновладцям подбати про економічні реформи та зайнятися детінізацією економіки. Це набагато більше наповнило б державну казну, ніж підвищення податків.