Нд, 6 Кві 25
10.3°C

Здійснення перевірок у районі з легалізації оплати праці

Nataliya Yshko 13 Жовтня, 2017

В ході останнього рейду в Білозерському районі легалізовано оплату праці 95 працівників

Конституція України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом. Проте деякі роботодавці ігнорують зазначені конституційні норми і змушують робітників працювати без оформлення трудових відносин, видають працівникам зарплату готівкою “у конвертах”. Із “тіньових” заробітків не утримуються податки, не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду. 
Працівник, який погоджується на таке працевлаштування, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне. Робітники залишаються без доказів на підтвердження розміру своєї заробітної плати та трудового стажу. Згода отримувати зарплату “у конвертах” позбавляє працюючих соціального захисту, мінімізує розмір пенсії, яка нараховується тільки з офіційної заробітної плати.
Зважаючи на важливість, питання додержання законодавства про оплату праці та забезпечення соціальних гарантій працюючих на сьогодні залишається одним із пріоритетних напрямків роботи на місцевому рівні.
З метою врегулювання трудових відносин роботодавців та найманих працівників групою для здійснення перевірок у районі з легалізації оплати праці та зайнятості населення здійснюються обстеження суб’єктів господарювання району. 
Упродовж січня – вересня поточного року групою проведено 7 рейдів, під час яких здійснено 121 обстеження, в тому числі 112 – фізичних осіб – підприємців, 6 – юридичних осіб, 3 – фізичних осіб. Моніторингом охоплені суб’єкти господарювання, які здійснюють підприємницьку діяльність на території 7 територіальних громад. Під час рейдів було виявлено 7 працівників без офіційного оформлення трудових відносин та 3 фізичні особи, які здійснювали підприємницьку діяльність без проведення державної реєстрації фізичної особи – підприємця. Із роботодавцями проведено роз’яснювальну роботу щодо необхідності оформлення задіяних до господарської діяльності осіб та фінансових санкцій за порушення трудового законодавства. 
10 жовтня здійснено виїзд на територію Садівської сільської ради, на земельних угіддях якої масово вирощуються овочі. Обстежено 2 фермерські господарства, 6 фізичних осіб – підприємців та 1 фізичну особу, із них 4 суб’єкти господарювання – сільгоспвиробники.
Наразі на овочевих полях масово проводиться добірка томатів та збір урожаю моркви. Процес трудомісткий, окрім використання техніки потребує залучення найманої праці. 
На момент проведення обстеження збором овочів у ф/г “Лідер – Агро” (Томіч Д.В.) займалися 50 чол., ф/г “Власник” (Сіденко І.В.) – 30 чол., на земельних угіддях фізичної особи – підприємця Підюри І.В. – 10 чол. Для збору пізньої капусти фізична особа – підприємець Артьомов С.В. планує залучити 5 чол. Через тимчасовий характер робіт та їх специфіку із залученими до збору овочів особами, в основному, укладаються цивільно – правові договори з оплатою за відпрацьований день, час чи кількість зібраного урожаю, розрахунки проводяться відповідно до актів виконаних робіт. Обов’язком роботодавців є своєчасне проведення розрахунків із усіма найманими працівниками за виконані роботи у правовому полі, без використання готівки “у конвертах” із сплатою податків, нарахуванням обов’язкових внесків та наданням необхідної статистичної звітності.
Сільгоспвиробники, яких перевіряли, зазначили, що з найманими працівниками укладені цивільно-правові договори, однак на момент перевірки їх надати не змогли.
Підсумок останнього рейду – залучення до оподаткування 95 найманих працівників.

Джерело: Білозерська РДА.

Nataliya Yshko

Статті автора