Пт, 4 Кві 25
12.2°C

Жінки на місцевих виборах та в політиці: уроки і рекомендації

Ella 09 Квітня, 2021

8 квітня 2021 р. в Херсоні відбувся круглий стіл «Жінки на місцевих виборах та в політиці: уроки і рекомендації», який підсумував результати застосування гендерних квот у Херсонській області, а також результати процесів вибуття і заміни кандидаток та обраних депутатів обласних рад, підняв питання сексизму, дискримінації і відстоювання своїх прав депутатками.

Учасниці круглого столу – депутатки, кандидатки в депутати, громадські активістки – обговорили такі важливі питання як:

  • ефективність законодавчого механізму квот, проблеми та виклики його застосування в регіоні;
  • ефективність законодавчого механізму заміни кандидаток та обраних депутатів, проблеми та виклики у регіоні;
  • випадки сексизму, дискримінації і порушення прав жінок – депутаток;
  • наслідки, перемоги і поразки виборчої кампанії для жінок – кандидаток.

Під час заходу були представлені детальні результати гендерного моніторингу місцевих виборів у Херсонській області, з деталізацією по області, містах – обласних центрах, політичних партіях.

Гендерні квоти найбільше допомогли жінкам бути обраними та отримати доступ до прийняття рішень в громадах, де ситуація з представництвом жінок була найгірша.

Однак, непоодинокими були випадки, коли політична партія подавала список кандидатів із дотриманням квоти, але по деяких кандидатам було подано неповний/некомплектний пакет документів. ТВК реєструвала список без цих кандидатів і тоді квота не була дотримана в зареєстрованому списку. Або ж політична партія подавала список кандидатів із дотриманням квоти, до виборів кандидати знімали свої кандидатури, і на день голосування квота вже була не дотримана.

Також спостерігачі фіксували випадки, коли жінок-депутаток змушували відмовлятися від депутатського мандату на користь депутатів-чоловіків.

Під час виборчого процесу кандидатки в депутати стикалися з виборчим насильством – за результатам інтерв’ю з 200 респондентками з 10 областей України, 32% заявили, що стикалися або їм було відомо про випадки виборчого насильства.

Таким маніпуляціям та порушенням сприяє недосконале законодавство та відсутність відповідальності за втручання у виборчий процес.

Висновки та рекомендації круглого столу будуть представлені Робочій групі Комітету Верховної Ради України щодо напрацювання комплексних змін у виборче законодавство.

Круглий стіл відбувся за підтримки проєкту «Гендерний моніторинг місцевих виборів в Україні», що виконується Українським Жіночим Фондом у партнерстві з Національним Демократичним Інститутом (НДІ) завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Україна: Ефективна та відповідальна політика». Український Жіночий Фонд відповідальний за зміст цього матеріалу. Інформація, представлена в матеріалі, не обов’язково відображає погляди USAID, Уряду США або НДІ.

Вітаємо, ви дочитали до кінця матеріал «Білозерка.Інфо» – незалежного та впливового інтернет-видання. Якщо вам сподобався цей текст, пропонуємо підтримати нас щомісячним внеском від 25 гривень. За ціною лише однієї чашечки кави, ви підтримаєте роботу усієї редакції і допоможете зробити наші громади ще більше відкритими, читачів – більш обізнаними, а діяльність влади – прозорішою.