Нд, 29 Гру 24
0.8°C

Життя після АТО

Nataliya Yshko 26 Березня, 2018

Сьогодні кожна четверта людина хоча б один раз у житті переживає депресію. І не дивно: у сучасному світі люди щодня стикаються з величезною кількістю стресових ситуацій. Будь-яка з них може стати останньою краплею, а тим паче війна в Україні, яка актуалізувала проблему посттравматичного стресового розладу (ПТСР). У значної частини військовослужбовців Збройних Сил України, які постраждали в результаті участі в збройному конфлікті, спостерігаються психогенні розлади. Це вимагає оперативної оцінки їх стану, прогнозу розвитку розладів, проведення всіх можливих лікувальних і реабілітаційних заходів.

Саме з цього приводу у Херсоні 23-24 березня  відбувся тренінг «ДЕПРЕСІЯ ТА ШЛЯХИ ЇЇ ПОДОЛАННЯ. ТЕХНІКИ САМОДОПОМОГИ».  Участь в ньому взяли соціальні працівники, юристи системи безоплатної правової допомоги, громадські активісти, які працюють з учасниками АТО та членами їх сімей.

Чому ми не сприймаємо депресію всерйоз, чим вона небезпечна і як її лікувати — розповів учасникам тренінгу Андрій Калита, голова правління Херсонського обласного благодійного фонду  “Джерело життя “, психолог і священник (настоятель Храму святої Олександри УПЦ КП).

Учасники тренінгу активно включалися в дискусії, адже метою їх перебування на даному заході стало щире бажання допомагати людям в кризі.  Наприклад, колеги з Чаплинської громади  розповіли про те, як за допомогою спілкування, залучення учасників АТО до громадських робіт можна відволікти їх від поганих думок та налаштувати на мирне життя. Як зазначила Альона Ращупкіна, це реально діє, головне – не зупинятися, а підтримувати таких хлопців тривалий час. До Білозерського Офісу Мережі правового розвитку теж часто  звертаються військовослужбовці та члени їх родин. В основному, їх цікавить вирішення питання щодо отримання статусу учасника АТО, пільги, передбачені законодавством.

Також присутні  розібрали тонкощі спілкування з учасниками АТО і членами їх сімей. Люди, які не знаходять практичного виходу зі своєї ситуації, заходять в глухий кут і впадають у відчай. Якщо проблема не вирішується хронічно і тривалий час людина не може вийти з глухого кута, з часом внутрішньо втрачає надію її вирішити. Опускає руки. Перестає боротися за життя. Відбувається внутрішній злам. Ситуація викликає глибоку душевну біль, відчуття безвиході, нерозв’язності. Щоб пройти через біль, потрібен час та зусилля. Як зазначив Андрій Калита, це схоже на дорогу, на якій потрібно зробити декілька зупинок, але в кінцевому результаті  вона приведе до нового початку. Відразу після кризи людина перебуває в шоці та не до кінця розуміє, що відбувається навколо неї. Людина може  несподівано плакати або спалахувати у гніві.  Найголовніше, чим можна допомогти – це сприйняти людину такою, яка вона вже є, не намагатися щось змінити (заново полюбити).

Приємною несподіванкою та закінченням насиченого дводенного тренінгу став виступ Сергія Зелінського, який разом з іншими учасниками АТО  не сидів склавши руки  та не чекав допомоги від держави, а  відкрив піцерію в м.Херсон. Це гарний приклад для наслідування. Хлопці запрошують всіх в гості поласувати смачною піцею за адресою: м. Херсон, вул. Комкова,73  https://www.facebook.com/salepepe0552/

Тренінг відбувся в рамках проекту «Посилення правової спроможності та соціально-психологічна інтеграція учасників АТО та членів їх сімей на рівні територіальних громад» за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.

Організатори: Мережа правового розвитку , Громадська організація “Подільська правова ліга”, ІРЦ Правовий простір, Херсонський обласний благодійний фонд «Джерело життя», Центр допомоги учасникам АТО при Херсонська обласна державна адміністраціяРегіональний центр з надання БВПД у Херсонській області.

Наталя Юшко

 

Nataliya Yshko

Статті автора