Зооволонтерка з Музиківки рятує сотні безхатніх тварин
Олена Ковбаса з Музиківки приєдналася до місії з порятунку тварин, яку проводить команда БФ “12 вартових” на Херсонщині. Волонтерка координує діяльність зооволонтерів у своєму селі.
Олена – лікарка за освітою, закінчила Дніпровський державний медичний університет за спеціальністю “Ортопед-травматолог”.
Багато років працювала за фахом, зокрема, у Дніпровській обласній клінічній лікарні імені Мечникова. Надавала допомогу пораненим під час бойових дій (тоді – в зоні АТО/ООС). Наразі зосередилася на викладацькій та науковій роботі – працює завкафедрою у Харківському інституті медицини та біомедичних наук, заняття для студентів проводить в онлайн-форматі.
Наша землячка з дитинства обожнювала собак, котів, пташок. Мріяла про створення притулку для тварин, щоб рятувати їх.
“Під час роботи у приймальному відділенні лікарні в Дніпрі я зробила висновок, що більшість людей, на жаль, самі довели себе до такого стану здоров’я. Але тварини у своїх бідах не винні – в основному, це відбувається через дії людини!», – ділиться Олена.
32-річна музичанка активно допомагала рятувати тварин ще в період окупації рідного села.
“У дитинстві я хотіла стати ветеринаркою, але потім обрала інший лікарський фах. Проте любов до тварин нікуди не поділася. Ще в минулому році у мене вдома було 10 котів та 7 собак, яких я забрала до себе», – згадує волонтерка.
Після деокупації правобережної Херсонщини Олена стала через зоозахисну організацію шукати можливість стерилізувати своїх улюбленців. Так вона познайомилася з Ларисою П’ятибрат – херсонською волонтеркою, що співпрацює з БФ UAnimals.
“Лариса вже “звела” мене з Лалою Тарапакіною з благодійного фонду “12 вартових”. Вони якраз збиралися з черговою місією на Херсонщину. Так сталося, що команда фонду приїхала сюди 5 червня, щоб відловлювати здичавілих собак і допомагати їм. Але наступного дня теракт російської армії на Каховській ГЕС змінив напрямок роботи фонду – вони почали рятувати життя тварин від повені. А я стала координувати їх дії по Музиківці”, – каже Олена.
У червні 2023 року тисячі котів та собак із затоплених населених пунктів Херсонщини завдяки зооволонтерам потрапили до безпечних місць в Україні та навіть за кордоном. Згодом частині тварин знайшли нових господарів, інших – розмістили у спеціалізованих притулках.
Тож Олена продовжила співпрацю з “12 вартовими”.
“Я стала допомагати їм саме по Музиківці. Тут ми змогли направити на стерилізацію близько 500 тварин. Операції проводили і в херсонські клініці “Зооімперія”, і в Чорнобаївці (там є облаштоване приміщення для цього і теж координаторка місії), – продовжує розповідь музичанка, – Навіть приїжджав спеціальний стерилімобіль. Все це робилося безкоштовно, за донати небайдужих українців”.
Окрім зооволонтерства, Олена стала займатися й зоозахисною діяльністю. Адже, на жаль, досі існують люди, які заводять собі купу тварин, але не дбають про них – їхні “улюбленці” голодують і хворіють, а господарі нічого не роблять для того, щоб допомогти їм. Та ще й “накидаються” на тих, хто хоче змінити цю ганебну ситуацію.
“У Музиківці живе така жіночка… Ми разом із благодійним фондом “12 вартових”, представниками поліції змогли забрати у цієї особи на стерилізацію 12 собак. Багато років музичанка тримає велику кількість агресивних та недоглянутих тварин, від яких страждають жителі села, але зробити ніхто нічого не може. Ми хоча б намагаємося і далі будемо продовжувати робити все для того, щоб тварини не страждали. Я особисто забрала у неї на перетримку каченят, бо вони вже від голоду почали їсти одне одного, були у жахливому стані”, – ділиться Олена.
Жінка розповіла, що її діяльність по захисту та турботі про тварин у селі згуртувала небайдужих земляків. І тепер у зооволонтерки є до кого звернутися у разі необхідності. Односельці купують їжу та корми для безхатніх тварин. А дехто взяв до себе собак, врятованих місією “12 вартових” від обстрілів та голодної смерті у селах Веселому та Козацькому.
“Я, наприклад, теж брала до себе на перетримку собак з Веселого, біля 30. Там зараз ситуація дуже складна через російські обстріли – майже немає жителів і купа кинутих тварин. Собаки були настільки виснажені голодом, що просто страшно було дивитися. Потім “12 вартових” їх прилаштували, але я залишила двох собак у себе. І знаю, що при потребі у нашому селі люди теж візьмуть постраждалих собак і котів, вже питають мене, щоб повідомляла, якщо що”, – тішиться людському милосердю волонтерка.
Олена припускає, що, можливо, отримає до своєї лікарської ще й ветеринарну освіту. Тоді вона зможе повною мірою робити те, до чого лежить душа, – рятувати тварин та робити їх життя кращим.
20 грудня команда “12 вартових” знову збирається з місією на Херсонщину. І, звісно, Олена Ковбаса з Музиківки буде “у справі”, тому що осторонь цих проблем знаходитися просто не може. Херсонщині дуже пощастило, що в такі скрутні часи наші земляки не забувають про бродячих тварин та намагаються зробити зберегти життя «братів наших менших».
Олена Бджола