Сб, 28 Гру 24
1.5°C

Звідки та як отримати інформацію про місцеві бюджети?

Lu Pohribna 27 Лютого, 2024

Здається, що Херсонщина зараз в інформаційному вакуумі. Зрозуміло, що це реакція на активні бойові дії та намагання не зашкодити Збройним силам України. Але не дивлячись на всю складність ситуації, в якій ми перебуваємо, життя продовжується, а місцеві бюджети наповнюються нашими податками та витрачаються згідно з цільовими програмами. Звісно, ж не скасована й функція громадського контролю. 

Тож сьогодні поговоримо про можливість отримати інформацію про бюджет своєї громади, не виходячи з дому. Як посадовці витрачають отримані кошти? Скільки йде на заробітну плату управлінського апарату, а скільки на бібліотеки? Скільки коштує навчання одного школяра в сільському ліцеї?  Що заплановано відремонтувати у цьому році? 

Більшість відповідей на ці питання активіст, пересічний громадянин, член громадської організації або журналіст може знайти у відкритому доступі. Або це можна буде зробити, коли всі громади почнуть виконувати всі норми законів та прислухатися до тенденцій сучасного світу. 

Електронна система публічних закупівель Prozorro

Це дуже зручна онлайн-платформа, де місцеві ради, управління чи комунальні підприємства оголошують тендери на закупівлю товарів, робіт і послуг, а представники бізнесу змагаються на торгах за можливість поставити це замовнику. Останні оприлюднюють оголошення про проведення закупівель в системі Prozorro, а постачальники  надають свої комерційні пропозиції.

Важко вслідкувати за всіма змінами, які відбуваються в законодавстві щодо закупівель, періодично змінюються суми допорогових закупівель або надається можливість здійснювати закупівлі без застосування відкритих торгів замовникам, які перебувають на території активних бойових дій. Тому не варто робити поспішних висновків, якщо якась інформація відсутня чи незрозумілі строки подання тендерних пропозицій, – можливо знову змінилися правила. 

Але на порталі дуже зручно дізнатися інформацію про найближчі заплановані витрати обраного замовника, строки виконання робіт, замовника та його попередні виграні тендери. 

Наші журналісти періодично перевіряють закупівлі громад, саму тут ми дізнаємось про закупівлю Станіславською громадою техніки чи план Чорнобаївської громади про будівництво спортивного майданчика у Посад-Покровському. 

Вебпортал використання публічних коштів Spending

Більш відомий, як Є-data-витрати – це вебпортал з відкритими даними про використання розпорядниками та одержувачами публічних коштів державного та місцевих бюджетів. На ньому доступні всі платежі, інформація про договори, їх виконання, фінансові звіти. Якщо просто, то на порталі оприлюднюються всі трансакції навіть, якщо їх сума мінімальна. Виплата матеріальної допомоги, придбання канцтоварів чи бензину, повернення коштів згідно з авансовими звітами та багато іншого.

На Прометеусі є відповідний навчальний курс “Є-data: можливості та ефективний контроль за публічними фінансами”. Тож поглибити свої знання та навички можна, не виходячи з дому.

Вебпортал бюджету для громадян Open budget

На порталі доступні дані про державний бюджет та усі місцеві бюджети, планові і досягнуті результати використання бюджетних коштів у доступній для розуміння формі. 

Бюджет для громадян – це зрозуміла форма презентації основних бюджетних документів та результатів їх впровадження. Вебпортал призначений проінформувати широке коло громадськості про планування та виконання державного та місцевих бюджетів. Вся інформація представлена в графічному або табличному вигляді, що сприяє розумінню на що саме витрачаються кошти платників податків.

На вебпорталі можна знайти інформацію про планові показники місцевих бюджетів, структуру доходів та видатків, розмір офіційних трансфертів та неподаткових надходжень, суму заплановану на підтримку освіти та багато іншої інформації.  

На порталі зберігається інформація з 2018 року, відповідно можна прослідкувати динаміку змін податкових надходжень своєї громади. 

Єдиний державний реєстр декларацій

Тут можна знайти декларації та повідомлення про суттєві зміни в майновому стані публічних службовців. На місцевому рівні до публічних службовців відносяться – сільські голови, депутати, посадові особи сільських рад, керівники комунальних закладів та підприємств, а також начальники військових адміністрацій та їх працівники. В декларації особи, крім іншого, можна побачити суму отриманих доходів за основним місцем роботи, подарунки, наявне у власності рухоме та нерухоме майно.

Нагадуємо, що інформація за 2021 та 2022 роки вже має бути є в реєстрі, а до 31 березня поточного року публічні службовці мають подати декларації за 2023 рік.  

Сайти місцевих рад та офіційні сторінки в соціальних мережах

Практично кожна місцева рада вже має власний сайт, де повинна оприлюднювати свої рішення, новини та іншу важливу інформацію для жителів. Сайти дуже різняться за функціоналом та традицією наповнення.

Сайт громади – це візитівка, це перше джерело інформації про життя в громаді, прийняті рішення та стратегічні плани для жителів громади, інвесторів, волонтерів та гостей. Воєнний стан не знімає обов’язок публікувати бюджетні рішення з громад, хоча наразі в нашій області вони приймаються начальниками військових адміністрацій.

Наразі частина громад активніше використовує для інформування місцевих жителів  сторінки в соціальних мережах. Показовою є сторінка Дар’ївської сільської ради. Це чудова практика у сфері комунікації, але фейсбук-сторінки не можуть замінити офіційні сайти – адже соціальні мережі мають складну пошукову систему, відсутня можливість логічно структурувати інформацію та виділити найважливіші рішення. 

22 лютого 2024 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №6401 про внесення змін до Закону “Про місцеве самоврядування в Україні” щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування. Відповідно тенденція на підвищення прозорості, підзвітності та відкритості зберігається, не дивлячись на війну. Зараз важливо не шукати причини, чому не публікувати рішення, а тренуватися робити це якісно, враховуючи безпекову ситуацію та чутливість певних даних. 

 

Це лише частина ресурсів, де можна знайти інформацію про бюджет своєї громади. Варто розуміти, що активна цікавість місцевих жителів бюджетним процесом мотивуватиме керівництво громад більш відповідально ставитись до оприлюднення рішень, пошуку зрозумілих форматів інформування, використання механізмів участі та залучення широкого загалу до бюджетного процесу. Всім учасникам цього нелегкого процесу потрібно вчитися співпрацювати конструктивно для пошуку найбільш ефективних бюджетних рішень. 

Підготувала
Погрібна Людмила